۱۱:۴۱:۵۹ - جمعه ۵ مهر ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
انتخابات و سخن‌های زود هنگام
نتیجه رویداد انتخابات در کشور ما با نزدیک شدن به روزها و دقیقه‌های آخر مشخص می‌شود. چه بسیار انتخابات‌هایی که قبل از برگزاری آن با فضای سر و کنش‌های جسته و گریخته از سوی کنشگران اجتماعی آغاز شده است، ولی در آخرین روزها شرایط به گونه‌ای دیگر رقم خورده و شاهد مشارکت بیش از ۶۰ […]

نتیجه رویداد انتخابات در کشور ما با نزدیک شدن به روزها و دقیقه‌های آخر مشخص می‌شود. چه بسیار انتخابات‌هایی که قبل از برگزاری آن با فضای سر و کنش‌های جسته و گریخته از سوی کنشگران اجتماعی آغاز شده است، ولی در آخرین روزها شرایط به گونه‌ای دیگر رقم خورده و شاهد مشارکت بیش از ۶۰ درصدی شهروندان در استان‌های مختلف کشور بوده‌ایم. برخلاف نظر برخی از اهالی سیاست-رسانه که دایم از پیش‌بینی نبودن و ابری بودن فضای سیاست و جامعه در کشور سخن‌ها می‌رانند، می‌توان با تکیه و پالایش برخی از سنجش‌های آماری گذشته وضعیت آینده را با دقت بیشتری نظاره کرد.

طی روزهای گذشته تحلیل‌های بسیاری درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی و حتی ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ انتشار یافته است. جان کلام هر کدام از این نوشتارها قبل از انتقاد به سیاست‌های دولت وقت، کنش‌های مرتبط با جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا و متهم کردن این دو جریان به ناتوانی و زیاده‌گویی، انگشت نهادن به بی‌میلی مردم به صندوق‌های رای و مشارکت در انتخابات پیش‌رو مدنظر نویسندگان است. چنین تاکیدی را می‌توان به دخالت دادن تجربه‌های شخصی به کلیت جامعه مربوط دانست، چه بسا برای بسیاری از نویسندگان سیاسی و حتی شخصیت‌های اهل قدرت سخن و شرح وضعیت کشور از زبان آشنایان و دوستان نزدیک را به هر مکتوب کارشناسی شده ترجیح بدهند. در اینجا سعی می‌شود برای رفع برخی ابهام‌ها و دور شدن از فضای ذهنی به آمارهای موجود تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ نگاهی کوتاه صورت بگیرد.

کتاب «روایت انتخابات ۹۶» توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران منتشر شده است. کتاب حاوی نظرسنجی‌های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ است، سنجش‌هایی که در انتهای سال ۹۵ و تا ۲۶ اردیبهشت سال ۹۶ انجام شده است. نویسنده مقدمه کتاب که رییس مرکز افکارسنجی هم بوده-هست در ابتدای کتاب از «تمایل کم مردم برای مشارکت در انتخابات» سخن می‌گوید(ص ۱۸)، شرایطی که تا «یک‌ماه قبل از برگزاری انتخابات نامشخص» بوده است. حداقل و بدون در نظر داشتن زیست تجربی و با قاطعیت نمی‌توانسیم در همان زمان بگوییم نام کدام کاندیدا از صندوق رای بیرون خواهد آمد، اما آمارهای اخذ شده از شهروندان نشان می‌دهد به صورت آهسته و پیوسته رای و نظر شهروندان با نزدیک شدن به انتخابات رنگ و بوی مشارکت بیشتر را به خود گرفته است.

قابل توجه آنکه؛ براساس نظرسنجی‌هایی که اواخر سال ۹۵ و اوایل سال ۹۶ و خصوصا در ادریبهشت‌ماه و روزهای پایانی تبلیغات انتخابات انجام شده است، رفته رفته و با نزدیک شدن به روز برگزاری انتخابات شاهد بالا رفتن میزان مشارکت شهروندان در انتخابات هستیم. براساس آمارها و در اولین نظرسنجی ۴۲ درصد از شهروندان برای رای دادن اعلام آمادگی کردن که این وضعیت تا اوخر اسفندماه سال ۹۵ نیز رشد تقریبا ۴ درصدی را به همراه داشته است.(ص ۴۳) بی‌تردید چنین آماری برای اهل قدرت و کسانی که خواهان مشارکت فراگیر شهروندان در انتخابات هستند و بقای خویش را در رای مردم می‌جویند خبر خوشایندی نیست. تکرار همین نظرسنجی در اواسط اردیبهشت‌ماه خبر از مشارکت ۶۶ درصدی شهروندان می‌دهد. به عبارتی در کمتر از یک‌ماه با افزایش ۲۰ درصدی مشارکت شهروندان روبرو هستیم. بنابراین نمی‌توان با شش‌ماه و یا اندکی کمتر با انتخابات فاصله داشت و از همین الان دایم در شیپور نشدن و ناتوانی و عدم استقبال مردم از انتخابات یادداشت‌های کوتاه و بلند نوشت.

مقایسه آمارهای اردیبهشت‌ماه نیز جالب توجه است. نظرسنجی‌های صورت گرفته در دوم اردیبهشت سال ۹۶ مشارکت ۳۹ درصدی شهروندان را نشان می‌دهد، اما تکرار همین نظرسنجی در روز ۲۶ اردیبهشت و به عنوان آخرین افکارسنجی که درباره انتخابات ریاست جمهوری انجام شده است، آمار ۸۱ درصدی را به نمایش می‌گذارد. در واقع و با در نظر گرفتن آغاز تبلیغات انتخابات، برگزاری مناظره میان کاندیدای ریاست جمهوری و شکل‌گیری شور و شعور در میان شهروندان و باور مردم به تاثیرگذاری رای خودشان در ساختار سیاسی امروز و فردای جامعه شاهد آن هستیم میزان مشارکت نیز افزایش چشم‌گیری پیدا می‌کند، مشارکتی که خبر آن در ابتدای همان ماه نبود. حال سوال می‌شود؛ کسانی که از امروز سخن از نیامدن، نشدن، عدم استقبال مردم و پیروزی جبهه تحریم کنندگان در انتخابات حرف می‌زدند آیا به چنین آمار و نظرسنجی‌هایی که با کمترین خطا به تحقق پیوسته باور دارند و یا اینکه مانند اکثر تحلیل‌هایی که درباره جامعه به مخاطبان ارایه می‌دهند فربه‌گی زیست روزمره را به کلیت جامعه حوالت می‌دهند؟

 

منبع: اصفهان زیبا

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب