۱۴:۱۱:۰۸ - چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
جنگ بازی...
احتمالات جنگ آمریکا و ایران
احتمالات جنگ آمریکا و ایران یکم: تجربه‌های حمله نظامی آمریکا طی ۲۰ سال گذشته و از زمان آغاز نبرد نظامی با نیروهای طالبان در افغانستان و پس از آن حمله به کشور عراق نشان از آن دارد که هدف نهایی ارتش آمریکا تخریب و ویرانی زیر ساخت‌های نقطه مورد هدف است. وضعیت امروز کشور افغانستان […]

احتمالات جنگ آمریکا و ایران

یکم: تجربه‌های حمله نظامی آمریکا طی ۲۰ سال گذشته و از زمان آغاز نبرد نظامی با نیروهای طالبان در افغانستان و پس از آن حمله به کشور عراق نشان از آن دارد که هدف نهایی ارتش آمریکا تخریب و ویرانی زیر ساخت‌های نقطه مورد هدف است. وضعیت امروز کشور افغانستان و عراق نشان از آن دارد با وجودی که نیروهای آمریکایی در این دو کشور مستقر هستند و ادعای برقرار امنیت و آموزش‌های نظامی جهت استقرار بیشتر امنیت در شهرها را به نیروهای نظامی دو کشور در دستور کار قرار داده‌اند، اما آمارهای پلیس اتحادیه اروپا و سازمان ملل نشان می‌دهد طی یک دهه گذشته بالاترین حملات انتحاری و کشته شدن غیر نظامیان‌ در این دو کشور رخ داده است. به عبارتی ما شاهد آن هستیم که هر دو کشور به دلیل جنگ نظامی بخش گسترده‌ای از زیرساخت‌های ارتباطی خود را از دست داده‌اند، از سویی دیگر همچنان با معضل ناامنی روبرو هستند.

دوم: حوادث شکل گرفته در ونزوئلا در نمای اول نبردی میان مادورو و مخالفان اوست، ولی انتهای چنین کشمکشی به نبرد و رقابت میان آمریکا و روسیه بازمی‌گردد، اصل داستان ونزوئلا در جایی دیگر است. پیوستن و وفادار ماندن نیروهای ارتشی به رییس جمهور فعلی ونزوئلا بخشی از تحرکات روسیه است، چرا که از روز نخست و با ورود تکاوران روسی تلاش شد امنیت جانی مادورو در میان آشوب‌های خیابانی و جناح‌بندی‌های داخل ارتش حفظ گردد. همچنین شکست کودتای چند روز اخیر در ونزوئلا و فرسایشی شدن درگیری‌های خیابانی میان مخالفان و طرفداران دولت حکایت از نبردی دیگر دارد، در حال حاضر آمریکا و روسیه نتوانستند سیاست خود را به صورت کامل اجرا کنند از همین رو به گزینه‌های دیگر از جمله ناامن نگاه داشتن امنیت شهرها روی آوردند، بی‌تردید این کشمکش تا هنگام پیروزی یکی از دو طرف در ونزوئلا ادامه خواهد داشت. روسیه خواهان به دست گرفتن قدرت بیشتر در عرصه بین‌الملل است، همچنین و براساس تفکرات دوگین به این باور رسیده که می‌توان و فرصت آن هست که برای مرتبه‌ای دیگر امپراتوری روسیه را براساس تفکرات اوراسیاگرایی در سراسر جهان بگستراند. از طرفی دیگر پیروزی آمریکا در ونزوئلا می‌تواند از عطش گشودن جبهه‌ای دیگر در این سوی آب‌ها و به راه انداختن نبردی دیگر تا مدت‌ها بکاهد، در غیر اینصورت چندان بعید به نظر نمی‌رسد که جنگجویان آمریکایی و جستجو کنندگان امپراطوری نوین روسی برای نشان دادن قدرت خود جبهه‌ای دیگر را بگشایند و برای اثبات قدرت خود ویرانی دیگری را در جایی دیگر آغاز و بی‌نتیجه رها کنند.

سوم: ترامپ و تیم جدید وی به تحریم‌ها نگرشی دیگر دارند، دولت قبلی آمریکا و همان‌گونه که در کتاب «هنر تحریم‌ها» آمده دولت اوباما تلاش می‌کرد با استفاده از ابزار تحریم حریف را به میز مذاکره و چانه‌زنی بکشاند، چرا که معتقد بود تحریم‌ها فقط یک بخش از برنامه مذاکره و رسیدن به نتیجه نسبتا دلخواه برای ارتباطات آینده است. در صورتی که ترامپ به تحریم‌ها و غایت سیاست‌های مبتنی بر تحریم به صورت یک پازل که تشکیل شده از تضعیف، تسلیم و تغییر سیاست‌ها و در نهایت انداختن پرچم مخالفت با آمریکاست را دنبال می‌کند. برای ترامپ، وزیر خارجه آمریکا و بولتون تفاوتی نمی‌کند در کشورهایی که با سیاست آمریکا مخالفت می‌کنند دمکراسی و انتخابات برقرار باشد و یا خیر، آنها مخالفت و موافقت با سیاست‌های دولت دیروز و امروز آمریکا را مدنظر قرار می‌دهند. از همین‌رو است که دولت‌ مردان آمریکا ارتباطات خوبی با سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس دارند که هر کدام کارنامه تاریکی در رعایت حقوق بشر و چرخش آزاد قدرت داشته و دارند.

چهارم: سابقه انتقال ناو جنگی آمریکا به خلیج فارس و اعلام هشدار دارای دو تجربه است. نخست در سال ۵۹ و هنگامی که دانشجویان پیرو خط امام(ره) سفارت آمریکا را تسخیر کردند و برای مرتبه دوم در سال ۶۶ و در اوج جنگ تحمیلی، حضور نخست بدون هیچ‌گونه درگیری به پایان رسید ولی در سال ۶۶ و هنگامی که آمریکا احساس کرد نیروهای ایران موفق به تصرف بخشی از سرزمین‌های عراق شدند و برای بازگرداندن توازن جنگ به سکوهای نفتی ایران حمله موشکی کرد. در واقع تضمین مشخصی برای شروع و یا عدم جنگ بعد از حضور ناوهای آمریکا در منطقه خلیج فارس در دست نیست. با این حال و همان طور که سه اصل سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در رویدادهای تاریخی دیگر نشان داده است؛ در بزنگاه‌های مهم عزت، حکمت و مصلحت را در نظر گرفته و پس از آن سیاستی مشخص دنبال شده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب