۱۵:۵۵:۲۲ - دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شفافیت، افشاگری یا سیاه نمایی؟!
واپسین ابهام
واپسین ابهام رضا صادقیان: مصاحبه محمد سرافزار رییس سابق سازمان صدا و سیما در مقایسه با سایر گفتگوهای منتشر شده طی سال‌های نه چندان دور از گفته‌های بسیار و ابهام‌های بزرگ رنج می‌برد. گویی کلیت مصاحبه وی به جای اینکه راه‌گشای شفافیت و گام برداشتن به سوی سخن گفتن بدون ابهام و پرده‌پوشی با عموم […]

واپسین ابهام

رضا صادقیان:

مصاحبه محمد سرافزار رییس سابق سازمان صدا و سیما در مقایسه با سایر گفتگوهای منتشر شده طی سال‌های نه چندان دور از گفته‌های بسیار و ابهام‌های بزرگ رنج می‌برد. گویی کلیت مصاحبه وی به جای اینکه راه‌گشای شفافیت و گام برداشتن به سوی سخن گفتن بدون ابهام و پرده‌پوشی با عموم مخاطبان باشد، آمیخته‌ایی از ناگفته‌ها و عبارت‌های نصف و نیمه است.

بسیاری از ناظران و روزنامه‌نگاران طی روزهای اخیر با چاشنی حیرت و نیت‌خوانی به مصاحبه وی نگاه کردند. اینکه قرار است با چنین مصاحبه‌ای وی از دوران مدیریت خود و موانع غیرقابل پیش‌بینی در ساختار مدیریت کشور سخن بگوید و احتمالا از همین الان لباس حضور در انتخابات ریاست جمهوری را به عنوان چهره‌ای که نه به جریان اصولگرا نزدیک است و نه دل‌خوشی از اصلاح‌طلبان دارد به تن کند. برخی نیز می‌گویند، وی قبل از اینکه به ریاست صدا و سیما برسد یکی از نزدیکان احمدی‌نژاد بوده و با این مصاحبه خود را نزدیک‌تر نشان داده است و یا اینکه سرافراز با انجام این مصاحبه و بیان حرف‌هایی که تا چندی قبل از اشاره به آن دلهره داشت حال با تند کردن فضا در پی ایجاد کردن فضای امن برای خودش است. چرا که پرونده قلی‌خانی و حواشی به راه افتاده درباره وی آنقدر پررنگ است که نیاز به انجام چنین مصاحبه و سخنانی را احساس کرده است.

اما… می‌توان تمام سخنان سرافراز را به عنوان مدیر ارشد سال‌های نه چندان دور خواند و گذر کرد، همانند نوشتارهایی که به قلم روزنامه‌نگاران و یا مدیران میانی به نگارش و پس از مدتی از اذهان پاک می‌گردد. اما این حرف‌ها از زبان کسی مطرح می‌شود که در تمام دوره‌های گذشته ریاست سازمان بر عهده یکی از معتمدان حاکمیت قرار داشته است. تفاوتی میان جایگاه حقوقی لاریجانی، ضرغامی و سرافراز به عنوان رییس بزرگترین سازمان رسانه‌ای کشور نبوده و نیست، بنابراین سخنان و گفته‌های پر از ابهام وی به جایگاه حقوقی سابق وی بازمی‌گردد و نه شخص و شخصیت ایشان در زمان حال. از همین‌رو از گفته‌های وی نمی‌توان به سادگی عبور کرد و یا بخش‌هایی از حرف‌های وی را به دلیل فشارهای سیاسی و حمایت‌های پنهان افراد صاحب نفوذ مربوط دانست. گفته‌های سرافراز در مورد کلیت ساختار سیاسی و نحوه این ارتباط با نیروهای درون و بیرون از کشور است.

به عنوان مثال؛ وی درباره حمله آمریکا به کشور سخن می‌گوید، سوال اینجاست که داده‌ها و تحلیل وی براساس کدام مستندات شکل گرفته است؟ همچنین، در میان مصاحبه صدای خانم قلی‌خانی پخش می‌شود که در دوره بازجویی‌اش در آمریکا با دیدن برخی از اوراق متوجه ارتباط یکی از مسئولان ارشد با سعودی‌ها می‌شود و دقیقا در همین مصاحبه با کمان صراحت همان اتهام‌ها را به عنوان واقعیت به مخاطبان ارایه می‌دهد(؟!)، چنانچه اینگونه حرف‌ها صرفا براساس شنیده‌هاست که می‌بایست با تکرار کننده آن برخورد قضایی صورت گیرد و اگر به واقعیت پهلو می‌زند که برای فرد مورد نظر و نزدیکان وی می‌بایست حسابی دیگری گشود! سرافراز در مصاحبه خود از موانعی سخن می‌گوید که مقابل کارهای وی ایستادگی کردند و باعث شدند سازمان با مشکلات بسیاری روبرو گردد، اما نام و نشانی از ایجاد کنندگان موانع نمی‌گوید. گویی مخاطب را در میان راه رها می‌کند و… مهمتر آنکه چرا و براساس کدام منطق وی زمان فعلی را برای انجام مصاحبه انتخاب کرده است؟ آیا طی سال‌های قبل و حتی همان هنگام که وی از ریاست سازمان استعفا داد زمان و فرصت کافی برای انجام مصاحبه و ارایه گزارش به شهروندان و سایرین را نداشت؟ آیا گوشی برای شنیدن این حرف‌ها و کشف راه حل در میان افراد صاحب قدرت یافت نمی‌َشد؟ این مسئله از این رو مهم است که خمیر مایه سخنان سرافراز از دل یک اختلاف درونی با طعم قدرت بیرون می‌آید. جایی از حرف‌های وی سخن از ایجاد موانع برای نوآوری و ساخت برنامه‌های جدید در میان برنامه‌های شبکه‌های پرمخاطب نیست، بلکه دایم از کشمکش‌های قدرت می‌گوید.

بهترین راه آن است که سوالات و پرسش‌های دقیق‌تر از وی درباره بخش‌هایی از مصاحبه‌ برای مرتبه‌ای دیگر انجام گیرد، چرا که بیان سخنان آمیخته با پرده‌پوشی ذهنیت مخاطبان و شهروندان نه چندان سیاسی را بیش از همیشه تخریب می‌کند. تخریب و ویرانی که به آسانی قابل ترمیم نیست.

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب