۸:۲۷:۵۳ - پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اینجا واژه ی امید بوی نا میده ...
پیش‌گویان ناامید
پیش‌گویان ناامید رضا صادقیان: بحث درباره انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شورای شهر در هر دوره‌ای از جذابیت خاصی برای اهل قدرت، فعالان رسانه‌ای و شهروندان برخوردار بوده است. با وزیدن نسیم انتخابات کمتر فرد و شبکه اجتماعی را می‌توان یافت که حداقل چند جمله درباره انتخابات و نحوه مشارکت در آن گفتگو […]

پیش‌گویان ناامید

رضا صادقیان:

بحث درباره انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شورای شهر در هر دوره‌ای از جذابیت خاصی برای اهل قدرت، فعالان رسانه‌ای و شهروندان برخوردار بوده است. با وزیدن نسیم انتخابات کمتر فرد و شبکه اجتماعی را می‌توان یافت که حداقل چند جمله درباره انتخابات و نحوه مشارکت در آن گفتگو نکنند، حتی به انکار و یا دفاع. در همین زمینه چندین مسئله در ادامه خواهد آمد.

یکم: جریان اصولگرا به دلیل واگذار کردن نسبی سه انتخابات گذشته در صدد است خیزشی استوار برای تصاحب کرسی‌های مجلس انجام دهد. مصاحبه‌ها و اعلام مواضع افراد با نفوذ این جریان خصوصا بعد از عدم ثبات در بازار ارز و افزایش تورم این امکان را به آنان داده تا با حفظ موضع‌گیری‌های فرهنگی و اجتماعی انتقاداتی را به سیاست‌های اقتصادی دولت وارد کنند، در واقع طیف اصولگرا باور داد با حمله به دولت وقت و یا ناکارآمد نشان دادن تصمیمات نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی، آرای طیف خود را افزایش دهد و موفق به کسب صندلی‌های بیشتر گردد. احتمالا چنین راهبردی موفقیتی حاصل نخواهد کرد. چرا که طی سال‌های گذشته وضعیت فرهنگی و خصوصا فرهنگ غیررسمی از سوی مردم به گونه‌ای شکل گرفته که امکان مخالفت با آن و یا بازگرداندن آب به مسیر دیگر امکان‌پذیر نیست.

دوم: نظرسنجی‌های مرکز ایسپا قبل و بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ نشان می‌دهد حداکثر ۲۰ الی ۲۳ درصد از رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ کاندیدای خود را قبل از روز رای‌گیری انتخاب کرده‌اند. از سویی دیگر همین نظرسنجی‌ها بیان می‌کند با نزدیک شدن به روزهای پایانی تبلیغات کاندیدای ریاست جمهوری میزان مشارکت در انتخابات افزایش پیدا می‌کند، در واقع در این بخش با آرای خاکستری شهروندان روبرو هستیم، افرادی که تا روز رای‌گیری مشخص نیست به کدامین نامزد انتخابات رای می‌دهند و بعضا منتظر می‌مانند تا موضع‌گیری نامزدهای انتخابات را در حوزه‌های مختلف ببینند و همچنین از برنامه‌های کوتاه و بلند مدت آنان آگاه شوند، لازم به ذکر است نظرسنجی‌های انجام شده بعد از پخش مناظره‌های تلویزیونی‌ تاثیر قابل توجهی در افزایش و یا کاهش آرای یک نامزد داشته است. بنابراین اگر قرار باشد نظرسنجی‌های سال‌های اخیر را مورد توجه قرار دهیم، نمی‌توان از امروز و به صورت دقیق پیش‌بینی کرد که کاندیدای جریان اصلاحات موفق به کسب آرای شهروندان نمی‌شود و امید چندانی به مشارکت گسترده مردم نیست.

سوم: چنانچه نتیجه انتخابات طی سال‌های گذشته را مرور کنیم به این نتیجه می‌رسیم که نتایج هیچ‌کدام از انتخابات و خصوصا ریاست جمهوری قابل پیش‌بینی نبوده است. حداقل آنکه از سال ۷۶ به این سو امکان اظهار نظر دقیق درباره نتیجه انتخابات برای اکثر ناظران رویدادهای سیاسی براساس تحولات صورت گرفته ناشدنی بوده است. به عنوان مثال؛ کمتر اثر مکتوب از شخصیت سیاسی و یا تحلیل‌گر اجتماعی را می‌توان یافت که نتبجه انتخابات سال ۷۶ و ۸۴ و حتی سال ۹۲ را پیش‌بینی کرده باشند. بنابراین نمی‌توان فرض‌های اثبات نشده و تجربیات شخصی را به کلیت نتیجه انتخابات در دوره‌های بعدی حوالت داد و از همین الان شماری از شخصیت‌ها را به عنوان رییس جمهور آینده و رییس مجلس سال‌های بعد مطرح کرد. البته کم نیستند افرادی که به دلیل حضور در ساختار قدرت به یکی از دو جریان سیاسی گرایش داشته باشند و رویدادهای اجتماعی را از دریچه اهل قدرت بنگرند، با این حال نگرش و گرایش همین افراد نیز تنها به حمایت از یک شخصیت و جریان سیاسی ختم خواهد شد، اینکه نظر این افراد نتیجه انتخابات را تغییر بدهد و یا در میزان آرای شهروندان دخیل باشند، با توجه به تجربه سال‌های گذشته و انتخابات برگزار شده کنش آنها در رای مردم به کاندیدا تقریبا بی‌تاثیر بوده است.

کلام پایانی؛ افراد و چهره‌هایی که دائم از نشدن‌ها، ناتوانی‌ها و کاستی‌ها دولت و سایر بخش‌های حاکمیتی سخن می‌گویند ناخواسته و شاید ناآگاهانه زمینه ناامیدی و خمودگی را در میان نیروهای سیاسی و شهروندان دامن می‌زنند و محصول این ناامیدی و ناتوانی را هیچ فرد و جریانی برداشت نخواهد کرد مگر آنان که از میزان مشارکت بالای شهروندان رضایت ندارند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب