۲۰:۵۰:۲۵ - دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
استیضاح سیاست‌گذاری‌ها / رضا صادقیان
استیضاح سیاست‌گذاری‌ها ایران اینفورمر / رضا صادقیان: وزیر اقتصاد با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی از قدرت برکنار شد. کرباسیان در جلسه استیضاح به نکته‌ای گذرا و کوتاه اشاره کرد که ارتباطی عمیق با وضعیت اقتصادی و بلکه تاریخی کشورمان دارد. او گفت: «یک سال است مسئولیت وزارت اقتصاد را بر عهده دارم ولی نمی‌توانم […]

استیضاح سیاست‌گذاری‌ها

ایران اینفورمر / رضا صادقیان:

وزیر اقتصاد با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی از قدرت برکنار شد. کرباسیان در جلسه استیضاح به نکته‌ای گذرا و کوتاه اشاره کرد که ارتباطی عمیق با وضعیت اقتصادی و بلکه تاریخی کشورمان دارد. او گفت: «یک سال است مسئولیت وزارت اقتصاد را بر عهده دارم ولی نمی‌توانم مشکلات تاریخی را حل کنم.»

استیضاح کرباسیان

 

نه تنها کرباسیان بلکه هر کدام از اقتصاددانان خبره که ید طولایی در نوشتن نامه به رییس دولت‌ها و مدیران ارشد اقتصادی در ذکر بلایا دارند و حتی مدیرانی که بعد از برکناری به عنوان تحلیل‌گر اقتصادی پای ثابت نشریات کشور می‌شوند به نکته‌ و دشواره‌هایی اشاره می‌کنند که خودشان در دوره مدیریت از آن آگاه بودند ولی به دلیل مصلحت‌سنجی و یا چشم بستن بر روی سیاست‌های نادرست راه گذشتگان را رفته‌اند، در همین زمینه مصاحبه اسحاق جهانگیری با روزنامه کارگزاران را نگاه کنید که از بزرگی دولت ناله‌ها می‌کند. کرباسیان نیز به عنوان یکی از مترجمان کتاب‌هایی با عنوان «دفاع از جهانی شدن» و «نظریه‌ پردازان بزرگ جهانی شدن» آنقدر از وضعیت نوین اقتصادی و ارتباطی کشورها و دنیای جدید می‌دانست که بتواند حداقل گره‌ای را بگشاید،‌ ولی او نیز گرفتار سیاست‌های نادرست گذشته شد آنگونه که نفر بعدی که سکان هدایت وزارت اقتصاد را در دست خواهد گرفت، می‌شود. در اینجا مسئله شخص و شخصیت‌ها نیستند، بلکه اشاره به سیاست‌های اشتباه است.

بزرگی و فربه بودن نهاد دولت در اقتصاد کشور خواسته-ناخواسته زمینه سیاست‌گذاری‌هایی را شکل می‌دهد که بازیگر اصلی در آن همچنان دولت باقی بماند، دولتی که در هر حالتی مگر درست کردن بازار کاملا انحصاری، زیان‌زده و در خوش‌ بینانه‌ترین حالت هزینه‌ساز است. دولتی که کارگزاران آن به دلیل نشناختن بازار و برای کنترل‌های بیشتر به سادگی بخشنامه صادر می‌کنند و بعد از مشاهده تاثیرات مخرب آن با صدور بخشنامه‌ای دیگر روال جدید و صد البته نادرست دیگری را بنیان می‌گذارند(در همین مورد نگاه کنید به بخشنامه‌های صادر شده توسط بانک مرکزی طی دو ماه گذشته). کمتر مقام دولتی را می‌توان یافت که نقش مدیریتی و صدور دستورات پی در پی در مورد نهادها و سازمان‌های دیگر را بر زمین بگذارد و جایگاه نظارتی را عهده‌دار شود. گویی مدیران کشور هنوز با واگذاری و کوتاه کردن دست خویش از تصدی‌گری آشنا نشدند و یا اینکه آشنا شدند ولی علاقه‌ای به آب رفتن میز مدیریتی نشان نمی‌دهند! حتی آنان که سخن از کوتاه شدن دستان دولت می‌گویند در عمل راهی دیگر را طی کرده و می‌کنند.
دولتی که به اسم مشورت با شماری از حلقه نزدیکان تصمیم می‌گیرد نرخ ارز را ثابت نگاه دارد، دولتی که به بهانه تحریم‌ها هر مشکل و ایرادی را به خارجی‌ها ارتباط می‌دهد، دولتی که با تصمیم شبانه نرخ سپرده‌ها را بالا و پایین می‌برد و با صدور فرمان و ارسال بخشنامه وام‌های بانکی را کم و زیاد می‌کند و علاقه‌ای به شنیدن صدای منتقدان ندارد و… نه تنها کرباسیان بلکه هر کدام از شخصیت‌های سیاسی-اقتصادی که بر این مسند تکیه بزند را ناخواسته گرفتار حجم عظیمی از دیوان‌سالاری و سیاست‌های اشتباه می‌کند. ساختاری که به جای لاغرتر شدن و جمع کردن دست و پایش در حوزه‌های مختلف، همه جا حضور پیدا می‌کند، چنین دولتی نهایت کار خویش می‌کند و برای دیگران زحمت می‌سازد!

مشخص نیست کی و چگونه استیضاح سیاست‌گذاری‌های نادرست دولت‌ها به جای وزیران از راه می‌رسد. به نظر می‌رسد باز شدن گره کشف فسادهای مالی در سازمان‌های دولتی، سودجویی برخی مدیران که به مدد رانت دستی در شرکت‌های نیز خصوصی دارند، جمع شدن بساط ویژه‌خواری و جلوگیری از پرورش نیافتن ژن‌های خوب و اصیل در ساختارهای اداری و مالی به غیر از بازنگری در سیاست‌های اقتصادی راه به جایی نمی‌گشاید. پرداختن به ضعف‌های مدیریتی، کم‌سوادی، بی‌دانشی و اشاره به بی‌تجربه بودن مدیران در جای خود کارگشا خواهد بود،‌ ولی تا مادامی که سیاست‌گذاری‌های اقتصادی بر مداری کارشناسی شده و انباشت تجربه نچرخد امید چندانی به بهبودی کامل اوضاع نیست و هر سال با پدیده تورم،‌ گرانی، فساد مالی، افشاگری‌های عجیب و غریب مسئولان سابق و فعلی و بازداشت مدیران و محتکران و مفسدان اقتصادی روبرو خواهیم بود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب