۱۸:۰۱:۳۱ - چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سالگرد خاطره دوّم خرداد و … / ما نُخبه کُشان جامعه مدرن ایرانی! / یاداشت
‍ در سالگرد خاطره دوّم خرداد و… “ما نُخبه کُشان جامعه مدرن ایرانی!” ۱} علی رضاقلی (متولد ۱۳۲۶، تهران) پژوهشگر ایرانی حوزه جامعه‌شناسی و علوم سیاسی‌ حدود دو دهه پیش با نوشتن دو کتاب پر مخاطب “جامعه‌شناسی خودکامگی” و “جامعه‌شناسی نُخبه‌کُشی” در صحنه پُر تلاطم سیاسی دهه هفتاد و واقعه بی نظیر انتخابات دوّم خرداد در اوج دولت […]

‍ در سالگرد خاطره دوّم خرداد و…
“ما نُخبه کُشان جامعه مدرن ایرانی!”

سالگرد دوم خرداد

۱} علی رضاقلی (متولد ۱۳۲۶، تهران) پژوهشگر ایرانی حوزه جامعه‌شناسی و علوم سیاسی‌ حدود دو دهه پیش با نوشتن دو کتاب پر مخاطب “جامعه‌شناسی خودکامگی” و “جامعه‌شناسی نُخبه‌کُشی” در صحنه پُر تلاطم سیاسی دهه هفتاد و واقعه بی نظیر انتخابات دوّم خرداد در اوج دولت دکتر سیّد محمّد خاتمی باعث بوجود آمدن نوعی جدید از نگاه سیاسی به قدرت و جامعه ایرانی شد.

نگاهی که ماحصل آن متّهم شدن جامعه ایرانی به دو نوع بیماری مُزمن و خطرناک سیاسی اجتماعی؛ یکی “خودکامگی” و دیگری “نُخبه کُشی” می باشد.

۲} این روزها (۲۹ اردیبهشت ۱۲۶۱ خورشیدی)
سالروز تولد دکتر محمّد مصدّق از پیشگامان جنبش یکصد ساله آزادیخواهی و عدالتخواهی ایران زمین است.

منش و سرنوشت دکتر مصدّق نیز همچون اسلافش قائم مقام فراهانی و میرزا تقی خان امیرکبیر، گویایی بسیار روشن از روند همیشگی “نُخبه کشی” سیاسی در این مرز و بوم است. روندی که اگر اندیشه ورزان این آب و خاک فکر چاره ای برای آن نکنند تبدیل به رویّه ای بس خطرناک و بیماری ای مُزمن و کُشنده برای جنبش میانه روی ایران می شود.

۳} آنچه از خلاصه تاریخ سیاسی معاصر ایران برداشت می شود حذف نُخبگان و پرچمداران جنبش عدالتخواهی و آزادیخواهی در قراردادی نانوشته فی مابین دُول استعمارگر و استکبار خارجی از یک سو و کج اندیشان و کوته فکران داخلی در بلوک سخت قدرت از سویی دیگر است.

نگاهی به سرنوشت نُخبگان سیاسی معاصر این مملکت از قائم مقام و امیر کبیر بگیر تا مصدّق السلطنه و اخیراً مهندس بازرگان و محمّد خاتمی و… به خوبی روشن می سازد که آنچه باعث شده تا بحال اصلاحات سیاسی در این کشور کامیاب نباشد نه تلاش و مجاهدت نُخبگان بل عدم پشتیبانی و همراهی جامعه با ایشان در برابر چالش ها و توطئه های داخلی و خارجی از یک طرف و سنگ اندازی های درون حکومت از طرف دیگر است.

۴} چه بخواهیم و چه نخواهیم این دیگر غیر قابل انکار است که قطار اصلاح طلبی و میانه روی جنبش عدالتخواهی و آزادیخواهی ایرانیان به ایستگاه دولت تدبیر و امید و شخص دکتر حسن روحانی رسیده است.

حسن روحانی و خواستگاهش برای ما مهم باشد یا نباشد وی اکنون بر پیشانی حرکت میانه روی و اصلاح طلبی ایرانیان جلوس کرده است.
ّروش و منش دکتر روحانی خواه اصلاح طلب بخوانیمش یا نه، در این پنج سال به اقرار اکثر کنشگران سیاسی و نیز رأی دوباره و قاطع به برنامه ها و خواسته هایش او را در جایگاهی قرار داده است که پیشتر سیّد محمّد خاتمی و دیگران بوده اند.

۵} در بیست و یکمین سالگرد خاطره دوّم خرداد، جامعه ایرانی به طور عام و کنشگران و تحصیلکرده گان به طور خاص در یکی از چالش برانگیزترین مراحل روند پروسه جنبش عدالتخواهی و اصلاح طلبی، در آزمونی سخت و دشوار قرار گرفته اند.

یا می بایست برای اوّلین بار به طور کامل و همه جانبه پشت دکتر حسن روحانی به عنوان راهبر و نماینده این جنبش در بلوک قدرت قرار گرفته، او را در تحقق خواسته ها و برنامه هایش یار و یاور باشند و یا طبق سنّت سیّئه ما مردمان با تنها گذاشتن او نیز روال “نُخبه کُشی” را در این آب و خاک غریب تداوم بخشند!
“والعاقل یکفیه الاشاره”

ایران اینفورمر / علیرضا صادقی افجدی
دویُّم خرداد بهار پُر ماجرای سنه نود و هفت

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب