۱۱:۴۳:۱۵ - جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رمضان ، برجام و ربّنای شجریان / یاداشت
رمضان ، برجام و ربّنای شجریان اگر میزان امنیت ملّی و ضریب نفوذ بین المللی هر کشوری سوای قدرت نظامی ، رشد اقتصادی و توانایی های دیپلماسی، نیازمند به رکن دیگری به نام وفاق و همبستگی ملّی نیز داشته باشد آنوقت می توانیم جواب این سؤال بسیار مهمّ را داشته باشیم که: “چرا جمهوری اسلامی […]

رمضان ، برجام و ربّنای شجریان
رمضان ، برجام و ربّنای شجریان
اگر میزان امنیت ملّی و ضریب نفوذ بین المللی هر کشوری سوای قدرت نظامی ، رشد اقتصادی و توانایی های دیپلماسی، نیازمند به رکن دیگری به نام وفاق و همبستگی ملّی نیز داشته باشد آنوقت می توانیم جواب این سؤال بسیار مهمّ را داشته باشیم که:
“چرا جمهوری اسلامی نتوانست از برجام و توافق با کشورهای بزرگ به نحو مطلوب استفاده کند؟”

براستی تاکنون کشوری توانسته است بدون وحدتی یکپارچه و آشتی ملّی در عرصه بین المللی برداشت مورد نظر خود را در تعامل با دیگر کشورها داشته باشد، که جمهوری اسلامی هم بتواند منهای یک وفاق واقعی و گسترده در مواجهه با قدرت های بزرگ آن بردارد که خود میخواهد؟

وقتی در کشوری آواز پیش از افطار یک خواننده ملّی را که دهه ها گوشنواز مردم کوچه و بازار بوده در ماه رمضان که ماه رحمت و مغفرت می نامندش به بهانه های واهی و مسخره توقیف می کنند آنوقت میخواهید قدرت سیاسی و ضریب نفوذ بین المللی اش کاربردی باشد؟

مگر وفاق ملّی و آشتی سیاسی در یک کشور از مؤلفه هایی به غیر از جايگاه ها و خواستگاه های عمومی نیز تشکیل می شود؟

مملکتی که رئیس جمهوری را که کوچکترین نقطه سیاهی در کارنامه هشت ساله اش نتوانستند پیدا کنند تنها به جهت اقبال گسترده و بی نظیر داخلی و جهانی ممنوع الخروج و ممنوع التصویر و کلا ً ممنوع ال همه چیز!! می کنند، آیا می تواند در عرصه های بیرونی حرفی برای گفتن و قدرتی برای چانه زنی بیشتر داشته باشد؟

کشوری که لیست ممنوعه های رعیّت دهها برابر تابوهای حکومت است جایی برای وفاق و وحدت ملّی باقی می ماند؟

ممنوعه هایی که از خصوصی ترین شکل ممکن در زندگی شهروندان عادی شروع و تا ربّنای محمّد رضا شجریان در صدا و سیمای ملّی ادامه دارد.

و حرف آخر…
در حالیکه دیپلمات های کشورمان به دنبال خروج ترامپ از توافق هسته ای در قاره سبز مشغول چانه زنی و مذاکره برای بر پا نگهداشتن برجام هستند اینجا شهروندان غریب با مجموعه ای از بسته های ممنوعه ای روبرویند که از فضای مجازی و حریم خصوصی تا رجال سیاسی و فرهنگی را شامل می شود.

در رمضان کریم تنها می توانیم به تغییر نگاه سیاستگذاران در این بلاد غریب امیدوار باشیم تا “شاید فرجی حاصل شد”.
“فتأمل”

ایران اینفورمر: عليرضا صادقي افجدي / رمضان الکریم ۱۴۳۹

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب