۱۷:۰۷:۴۵ - دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
روزهای سخت یک رئیس جمهور ۲۴ میلیونی همچنان امیدوار / یاداشت
روزهای سخت یک رئیس جمهور ۲۴ میلیونی همچنان امیدوار ایران اینفورمر / عليرضا صادقي افجدي حدود دو دهه پیش دقیقاً ماه رمضان سال ۷۷ مهندس بهزاد نبوی در سخنرانی ای افشاگرانه و مفصّل در اصفهان (مسجد اعظم حسین آباد) از دو سر یک قیچی ای پرده برداشت که یک سر آن در واشنگتن در دست […]

روزهای سخت یک رئیس جمهور ۲۴ میلیونی همچنان امیدوار

ایران اینفورمر / عليرضا صادقي افجدي

وزهای سخت یک رئیس جمهور

حدود دو دهه پیش دقیقاً ماه رمضان سال ۷۷ مهندس بهزاد نبوی در سخنرانی ای افشاگرانه و مفصّل در اصفهان (مسجد اعظم حسین آباد) از دو سر یک قیچی ای پرده برداشت که یک سر آن در واشنگتن در دست نو محافظه کاران موسوم به جناح بازها و سر دیگر آن در تهران در دست محافظه کاران تند رو، وظیفه مبارزه با جنبش عدالت خواهی و اصلاح طلبی ایران را بعهده دارد و در قانونی نانوشته و شوم دو سوی این قیچی در بزنگاه های خطیر و مهم آنچنان هماهنگ عمل می کنند که جای چون و چرای یک “تئوری توطئه برای نابودی ایران” باقی نمی گذارند.

(واکنش همزمان روزنامه های کیهان و واشنگتن پست در مسائل جاری دو کشور گاهاً دیدنی است!)

نگاهی به رویدادهای بیش از سه دهه در ایران بخوبی گویای این است که منافع سیاسی و اقتصادی تندرو ها چه در ایران و چه در ینگه دنیا در اغلب مواقع در جایی به هم میرسد و این نقطه تلاقی جایی نیست جز “مقابله با روند اصلاح طلبی و توسعه سیاسی، اقتصادی و پیشرفت و آبادانی ایران”.

شکی نیست که از جمله دستاورد های دولت حسن روحانی یکی ارائه فضایی آزاد در عرصه اطلاع رسانی و گسترش ضریب نفوذ پیام رسان ها از جمله “تلگرام” در فضای مجازی بود و دیگر توافق هسته ای در قالب “برنامه جامع اقدام مشترک” با قدرت های بزرگ جهان و پنج بعلاوه یک.

دو دستاوردی که دقیقاً به فاصله چند روز در دو سوی جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا در اقدامی کاملاً غیر هماهنگ! نیست و نابود شد.

اوّلی در بلاد فخیمه با فیلترینگ سؤال برانگیز نرم افزار پر مخاطب “تلگرام” توسط بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران و سرگردانی چهل و پنج میلیون کاربر ایرانی و دیگری با خروج نامتعارف و غیرمعمول دونالد ترامپ از توافق هسته ای در آستانه به ثمر رسیدن پنج ماه مذاکرات اروپا با آمریکا در مورد برجام.

(حرکت مضحک، سخیف و غیر اخلاقی جناح پایدارچی های مجلس در به آتش کشیدن برجام و پرچم آمريكا نیز گویاتر از هر حرف و حدیثی است.)

اگر دکتر سید محمّد خاتمی و نظریه توسعه سیاسی اش دو دهه پیش و در غیاب نفوذ افکار عمومی از یک طرف و سکوت نخبگان و عقلای دو جناح از طرف دیگر، مقهور قیچی دوسویه افراطیون و تندروها در ایران و آمريكا شد اکنون این پرسش مهم در فضای سیاسی ایران و جهان مطرح است که دکتر حسن روحانی و دولت تدبیر و امیدش چگونه میتواند با اقناع افکار عمومی نسبت به شرایط جدید داخلی و خارجی همچون دولت اصلاحات منکوب ضرب شست اتحاد سیاه و نانوشته محافظه کاران تندرو افراطی در دو کشور بزرگ ایران و آمریکا نشود؟

براستی رئیس جمهور روحانی آیا میتواند همچون فیلم تبلیغات ریاست جمهوری اش “وضعیت سفید” که هیچ گاه رسماً پخش نشد دوباره سکان این کشتی بحران زده را از وضعیت نارنجی و قریب به قرمز به “وضعیت سفید” برگردانده و سایه جنگی ویرانگر را از سر کشور و منطقه دور نماید؟

روزها و ماه های آینده که از سخترین گردنه های گذار به توسعه و پیشرفت و آزادی خواهی در کشور ایران می باشد نشان خواهد داد که آیا شرّ تمام خودخواهی و خود محوری پیروز این چالش خواهد شد یا خیر مدام اصلاح طلبی و میانه روی؟
به شرط حیات خواهیم دید!

“والعاقل یکفیه الاشاره”

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب