۱۸:۰۸:۳۲ - جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کوبا در زوال کاستروها / پستان پُر شیر و شاخ گاو / به بهانه زوال کاستروها در کوبا
کوبا در زوال کاستروها ایران اینفورمر: “پستان پُر شیر و شاخ گاو” به بهانه زوال “کاسترو”ها در کوبا بالاخره بعد از ۶۰ سال، زمامداری “کاستروها’ در فقیرترین کشور قاره آمریکای لاتین رو به افول گرائيد و می رود تا برگ دیگری در این کشور هنوز کمونیستی ورق بخورد. فیدِل آلخاندرو کاسترو روث (Fidel Alejandro Castro […]

کوبا در زوال کاستروها

ایران اینفورمر: “پستان پُر شیر و شاخ گاو” به بهانه زوال “کاسترو”ها در کوبا

کوبا

بالاخره بعد از ۶۰ سال، زمامداری “کاستروها’ در فقیرترین کشور قاره آمریکای لاتین رو به افول گرائيد و می رود تا برگ دیگری در این کشور هنوز کمونیستی ورق بخورد.

فیدِل آلخاندرو کاسترو روث (Fidel Alejandro Castro Ruz)، (زاده ۱۳ اوت ۱۹۲۶ – درگذشته ۲۵ نوامبر ۲۰۱۶) سیاست‌مدار و انقلابی کوبایی بود که علاوه بر رهبری انقلاب کوبا، از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۷۶ میلادی به عنوان نخست‌وزیر و سپس به عنوان رئیس‌جمهور این کشور از سال ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۸ مشغول فعالیت بود. کاسترو یکی از نمادهای انقلاب کمونیستی در آمریکای لاتین به‌ شمار می‌رود و نخستین حکومت مارکسیسم-لنینیسم جهان را در نیم‌کره غربی و در نزدیک‌ترین فاصله به ایالات متحده آمریکا برقرار کرد. او که در میان رهبران کمونیست جهان طولانی‌ترین دوره حکومت را داشت، ریش، سیگار برگ، لباس نظامی سبز زیتونی، سخنرانی های کشدار و طولانی از جمله نمادهای ماندگار ظاهر وی بودند.

بعد از کناره گیری فیدل به علّت کهولت سن برادر کوچکترش رائول مودستو کاسترو روث( Raúl Modesto Castro Ruz) زادهٔ ۳ ژوئن ۱۹۳۱ سیاستمدار و انقلابی کوبایی در ۲۴ فوریه ۲۰۰۸ توسط مجمع ملی کوبا به عنوان جانشین او و رهبراین کشور تعیین شد.

اخیراً نیز بعد از کناره گیری رائول کاسترو
دولت کوبا روز پنجشنبه «میگوئیل دیاز-کانل»، معاون ۵۷ ساله رئیس‌جمهور را به عنوان جانشین وی در سمت رئیس‌جمهوری این کشور منصوب کرد.

سرنوشت کشور کوبا و شش دهه یکّه تازی کاسترو ها در آن یکی از غم انگیزترین و عبرت آموز ترین رویدادهای تاریخ سیاسی معاصر جهان به شمار می رود.

کشوری که بواسطه سیاست های غلط و نیز سوسیالیستی سردمداران انقلابی-کمونیستی اش به یکی از ورشکسته ترین کشورهای جهان تبدیل شده و بیش از نیم قرن، منافع ملّی، ذخائر خدادای و سرمایه های انسانی اش قربانی تفکری دُگماتیستی-ایدئولوژیکی شد و معلوم نیست طی چندین دهه بتواند همطراز دنیای مدرن قد علم کند.

وضعیت فعلی کوبا و جایگاه نازل حکمرانان آن در آئینه تاریخ و افکار عمومی جهان نمونه بسیار روشنی از رویارویی این کشور با شاخ امپریالیسم بین المللی و در رأس آن آمریکا است. رویارویی ای که جز بدبختی و فلاکت و وابستگی تمام عیار به بلوک شرق نتیجه دیگر به بار نیاورده است.

از سویی دیگر دقیقاً وقتی در کوبای انقلابی حاکم بی خرد آن سرگرم سخنرانی های ضد امپریالیستی و هیجانی و خط و نشان کشیدن های افسانه ای و توهّم آلود برای آمریکای جهانخوار! بود، در این سوی اقیانوس آرام در کشور های شرق آسیا و در رأس آنها مالزی ، زمامداران عاقل و با تدبیری از جمله ماهاتیر بن محمد ( محضیر بن محمد [maˈhaðɪr bɪn moˈhamad]; (زاده ۱۰ ژوئیه ۱۹۲۵) سیاستمدارانه با در دست گرفتن “پستان” پُر شیر همان امپریالیست جهانخوار! آنچنان توسعه و پیشرفت چشمگیری در کشورهای تا آن موقع عقب افتاده خود ایجاد کردند که الان می توانند همسطح کشورهای طراز اوّل دنیا حرفی برای گفتن در عرصه های سیاسی اقتصادی و بین المللی داشته و زندگی ای رویایی را برای شهروندانشان فراهم آورند.

وقتی سیاستمدار کهنه کار و با تجربه ای همچون اکبر هاشمی رفسنجانی با نیم قرن سابقه انقلابی و ضد امپریالیستی از پیامی کم اهمیت حتّی برای مرگ فیدل کاسترو دریغ میکند، و دلیل آن را میراث شوم و سرنوشت غم بار مردم کوبا می داند، سرنوشت این کشور آمریکای لاتین و حاکمان متوهّم و بی تدبیر آن درس عبرتی است برای همه که اگر دانش آموخته خوبی در کلاس تاریخ نباشیم خیلی زودتر خود عبرت دیگران واقع می شویم.

امام على علیه السلام می فرمایند:
{إِتَّعِظُوا بِمَنْ کانَ قَبْلَکُمْ قَبْلَ أَنْ یَتَّعِظَ بِکُمْ مَنْ بَعْدَکُمْ؛}
“از پیشینیان خود پند و عبرت بگیرید قبل از آن که آیندگان از زندگى و سرنوشت شما عبرت گیرند.” نهج البلاغه، خطبه ۳۱
.﴿فَاعْتَبِرُوا يَا أُولِي الْأَبْصَارِ﴾

عليرضا صادقي افجدي

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب