۱۴:۴۰:۵۸ - سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
احمدی‌نژاد چالش اصولگرايان و مواجهه با او؛ از باطنش خبر نداشتيم/ او را عددی نمی‌بينیم!
احمدي‌نژاد روي واقعي خود را چنان نشان داده كه حاميان ديروزش براي جدا كردن حساب خود از او، راهي غير از سكوت ندارند. حالا ديگر نه آن حرف‌هاي پرطمطراق حول محور آزادي و عدالت كسي را اقناع مي‌كند و نه شيوه‌هايي مثل اتهام‌زني، تهديد به افشاگري، توصيه‌هاي گزاف به رهبري و بست نشيني جاي دفاع […]

احمدي‌نژاد روي واقعي خود را چنان نشان داده كه حاميان ديروزش براي جدا كردن حساب خود از او، راهي غير از سكوت ندارند. حالا ديگر نه آن حرف‌هاي پرطمطراق حول محور آزادي و عدالت كسي را اقناع مي‌كند و نه شيوه‌هايي مثل اتهام‌زني، تهديد به افشاگري، توصيه‌هاي گزاف به رهبري و بست نشيني جاي دفاع دارد. همين امر نيز اصولگرايان را براي مواجهه با او سردرگم كرده است.

با توجه به عملكرد احمدي‌نژاد خاصه در ماه‌هاي اخير و پرونده‌هاي قضايي يارانش دفاع جايز نيست. اهل ابراز پشيماني و عذرخواهي نيز نيستند. اين است كه اغلب سكوت را ترجيح مي‌دهند.

احمدی‌نژاد

به گزارش ایران اینفورمر؛ محمد‌علي اماني، دبير اجرايي حزب موتلفه مي‌گويد: «احمدي‌نژاد را عددي نمي‌بينم كه بخواهم درباره او صحبت كنم». يحي آل‌اسحاق، نصرالله پژمان‌فر و مهدي چمران هم با يك جمله از مصاحبه با «اعتماد» طفره مي‌روند؛ «درباره احمدي‌نژاد صحبت نمي‌كنم». گروه ديگري از اصولگرايان نيز اگرچه رفتارهاي امروز احمدي‌نژاد را محكوم مي‌كنند اما هنوز هم اصرار دارند كه او با سحر مشايي از راه خود منحرف شده است. مثلا اميررضا واعظ آشتياني تاكيد دارد كه احمدي‌نژاد مي‌توانست بعد از رياست‌جمهوري خود عاقلانه رفتار كند و تبديل به يك جريان اثر‌گذار شود اما نخواست و خودش موجب ريزش بدنه مردمي‌اش شد.

اصولگرايان اما گروه سومي نيز دارند؛ گروهي كه به جاي تاكيد بر قصه تكراري انحراف از عدم شناخت دقيق خود سخن مي‌گويند. نماينده اين گروه سرلشكر فيروزآبادي، رييس سابق ستاد كل نيروهاي مسلح است. او در گفت‌وگويي با خبرگزاري فارس به صراحت مي‌گويد كه «مي‌گويند مهندس موسوي گفته بود كه من از باطن احمدي‌نژاد خبر داشتم اما ما از باطنش خبر نداشتيم». اين گروه مي‌دانند كه احمدي‌نژاد قصد سوءاستفاده از اعتراضات موجود را دارد. از همين‌ رو احمد سالك، نماينده اصولگراي مجلس مي‌گويد: «احمدي‌نژاد تصور مي‌كند كه مي‌تواند ليدر اعتراضات اخير مردم شود». عليرضا زاكاني، دبيركل جمعيت رهپويان نيز در همين گروه جاي مي‌گيرد اما ترجيح مي‌دهد كه به جاي مصاحبه با «اعتماد»، دست به قلم شده و در نامه‌اي سرگشاده انتقادات خود نسبت به احمدي‌نژاد را مطرح كند. حال بايد ديد كه تغيير ديدگاه اصولگرايان نسبت به احمدي‌نژاد چه تاثيري در نوع برخورد با وي دارد. بايد منتظر ماند و ديد كه اصولگرايان در ميانه بررسي سياست‌هاي اقتصادي و مواضع سياسي احمدي‌نژاد به نقش و تقصير او در حوادث بعد از انتخابات ٨٨ نيز مي‌پردازند يا خير.

اشتباهات احمدي‌نژاد

حالا كه احمدي‌نژاد پا را فراتر از گليم برده و در مقام توصيه‌هاي شاذ به رهبري برمي‌آيد؛ خواستار عزل رييس قوه قضاييه و برگزاري زود‌هنگام انتخابات است، حالا كه حرف از انتخابات مهندسي شده و انتخابات آزاد مي‌زند زمان خوبي است تا به حافظه نه چندان دور خود اتكا كرده و رفتارها و اقدامات او در بهار و تابستان ٨٨ را نيز بررسي كنيم. حرف‌ها و اقداماتي كه از تاريخ معاصر اين كشور پاك نمي‌شود. آن مناظره‌هاي به ياد ماندني كه رييس‌جمهور و