۱۸:۵۰:۱۰ - سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آیین‌رونمایی از دو کتاب رونمایی و یک رمان در کاشان
آیین‌رونمایی از کتاب در نشستی با حضور «راضیه تجار» داستان‌نویس برجسه کشور؛ از دو کتاب رونمایی و یک رمان مورد نقد و بررسی قرارگرفت نشست ادبی رونمایی از «او کمی بهتر از یک قاتل بود» نوشته «فاطیما فاطری» و «تهی تراژدی» نوشته «لیلا ساتر» و نقد و بررسی «مای ما» اثر «فاطمیا فاطری» با حضور […]

آیین‌رونمایی از کتاب در نشستی با حضور «راضیه تجار» داستان‌نویس برجسه کشور؛ از دو کتاب رونمایی و یک رمان مورد نقد و بررسی قرارگرفت

نشست ادبی رونمایی از «او کمی بهتر از یک قاتل بود» نوشته «فاطیما فاطری» و «تهی تراژدی» نوشته «لیلا ساتر» و نقد و بررسی «مای ما» اثر «فاطمیا فاطری» با حضور «راضیه تجار» در کاشان برگزار شد.

آیین‌رونمایی

به گزارش ایران اینفورمر، در این نشست داستانی که توسط «انجمن ادبی بانوان کاشان» و با همکاری «بنیاد شعر و ادبیات داستانی» عصر دوشنبه ۲۲ آبان‌ماه و از ساعت ۱۷ در خانه دوست برگزارشد، بخشی از رمان «مای ما» توسط «میثم کفیل» و بخشی از رمان «تهی تراژدی» توسط «فاطمه اکبری» اعضای گروه دوبله «بامبو کاشان» روایت و اجرا شد و در ادامه طی آیین‌های خاص و با حضور جمعی از پیش‌کسوتان ادبیات و فرهنگ کاشان از این دو کتاب رونمایی شد.

در ادامه «عطیه راد» داستان‌نویس و منتقد ادبی، ضمن تشکر از برگزارکنندگان این نشست ادبی، در سخنان کوتاهی با اشاره به این‌که رمان «مای ما» درون‌مایه‌ای دینی و مقدس دارد، گفت: این کتاب رمان اول خانم «فاطری» است و طبعا ویژگی‌ کار نخست و رمان اول بودن نویسنده را دارد و در نقد و نگاه به آن باید این ویژگی را مدنظر داشت.

راد، خوشخوان بودن، روانی و سادگی، فقدان دست‌اندازها و پیچیدگی‌های زبانی را از وجوه امتیاز رمان «مای ما» عنوان و تصریح کرد: این داستان با یک سفر به دنیای ناشناخته برای کشف آغاز می‌شود. استعاره سفر، استعاره جدیدی نیست و بسیار مورد استفاده قرارگرفته. ولی در این رمان نویسنده تلاش کرده به‌دور از سانتی‌مانتالیزم و چندپارگی مضمون، روایت خود را تا انتهای داستان با همان درون‌مایه مقدس پیش ببرد.

نویسنده رمان «من یک کلاه آفتابی قرمز دارم» در پایان شخصیت‌پردازی ضعیف و سیاه و سفید نشان‌دادن شخصیت‌های محوری داستان و یکی دو ایراد به منطق روایی داستان را به عنوان نقطه ضعف «مای ما» برشمرد.

سپس «راضیه تجار» داستان‌نویس و مهمان برنامه با اشاره به مرارت‌های کار داستان‌نویسی از یافتن سوژه، پرداخت، نوشتن، ویرایش، چاپ و … و این‌که با این مرارت‌ها بیگانه نیست، اظهارداشت: با هم این‌ها باید نقص‌های یک کار داستانی را مورد اشاره قرار داد.

تجار با اشاره به این‌که با محتوای رمان «مای ما» کمی زاویه دارم افزود: رمان روایت تضاد دو فکر و اندیشه است و نویسنده جانبدارنه پشت اندیشه یکی از شخصیت‌های محوری داستان می‌ایستد.

وی به پایان داستان که با تشییع جنازه شهدا همراه است اشاره کرد و گفت: این‌که در طول داستان اشاره به خانواده شهدا و جنگ نمی‌شود از نقاط ضعف روایی داستان است.

نویسنده داستان «کوچه اقاقیا» با روایت برخی از داستان «مای ما» که لجاجت پدر «فواد» در اجازه‌ندادن به دفن جنازه پسرش را روایت می‌کند تصریح کرد: این‌که دگم‌بودن این پدر بی‌حد است و نقطه پایان ندارد ایراد است. مثلا می‌شد گفت: پدر اجازه نمی‌داد او را در قبرستان مسلمانان دفن کنند تا حدی بر دگماتیسم پدر قابل تصور باشد.

تجار، غیرقابل باوربودن بخشی از روایت‌های داستان و سستی در پردازش روایت آن بخش‌ها و همچنین نقص مختصری در پردازش شخصیت‌های محوری داستان را هم بخشی دیگر از نقص‌های «مای ما» عنوان کرد.

«مای ما» نخستین رمان «فاطیما فاطری» است که در ۱۳۱ صفحه اوایل سال ۱۳۹۶ توسط نشر نشانه منتشر و برگزیده سومین جشنواره ادبی «لیراو» شده است.

در این نشست همچنین «مهدیه ابوالقاسمی» و «ساره‌سادات رضوی» دو عضو نوجوان انجمن ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کاشان دو قصه کوتاه خواندند.

مصطفی جوادی رئیس ادراه فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان، استاد احمد اسلامی شاعر و نویسنده و استاد بازنشسته دانشگاه، جمعی از اعضای خانه تئاتر و برخی از نویسندگان پیشکسوت کاشان مهمانان ویژه این برنامه بودند.

ایران اینفورمر – کاشان

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب