۲۱:۳۸:۵۱ - جمعه ۱۰ شهریور ۱۳۹۶
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
علیرضا‌رجایی شرافت روزنامه‌نگاري / بر سر علیرضا‌رجایی چه آمد؟
بر سر علیرضا‌رجایی چه آمد؟ اين اولين سووال براي هر فردي است كه عكس‌هاي منتشره از او در بيمارستان را مي‌بيند. دراز كشيده بر تخت بيمارستاني در تهران. نیمی از صورتش باند پیچی شده، چشم چپ‌ اش نیمه‌ باز است و به جایی نامعلوم نگاه می‌کند٬ چشم راست‌اش اما در جراحی ۱۴ ساعته به دلیل […]

بر سر علیرضا‌رجایی چه آمد؟ اين اولين سووال براي هر فردي است كه عكس‌هاي منتشره از او در بيمارستان را مي‌بيند.

علیرضا‌رجایی

دراز كشيده بر تخت بيمارستاني در تهران. نیمی از صورتش باند پیچی شده، چشم چپ‌ اش نیمه‌ باز است و به جایی نامعلوم نگاه می‌کند٬ چشم راست‌اش اما در جراحی ۱۴ ساعته به دلیل ابتلا به سرطان سینوس تخلیه شده٬ بخشی از استخوان فک‌اش را هم به همین دلیل برداشته‌اند.

او علیرضا‌رجایی ۵۵ ساله (متولد ۱۳۴۱) روزنامه‌نگار٬ عضو هیات مدیره‌ی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران٬ مدیر انتشارات گام‌نو و فعال سیاسی ملی – مذهبی است. از اردیبهشت سال ۱۳۹۰ به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام»٬ تا آبان ۱۳۹۴ را در زندان اوین گذراند.۴ سال سخت برای او و خانواده‌اش. يك زندانی سابق سیاسی که هم‌زمان با علیرضا‌رجایی در زندان اوین٬‌ بوده نوشته او در زندان بارها گفته که صورت و فک‌اش درد می‌کند٬ بارها به بهداری رفته و آن‌‌ها تنها به او مسکن داده‌اند و گفته‌اند درد از دندان است. دردی که حالا منجر به سرطان٬ تخلیه چشم و برداشتن استخوان فک شده است. به محض آزادی از زندان٬ سرطان سینوس را در او تشخیص دادند و شیمی درمانی شروع شد. او چندین دوره شیمی‌درمانی و همین‌طور رادیوتراپی شد با این وجود سرطان انقدر پیشرفت کرد که منجر به برداشتن چشم و بخشی از فک شدند.

«شرافت» ترجیع‌بند واکنش‌ها به بیماری علیرضا‌رجایی در شبکه‌های اجتماعی است. روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی زیادی با ابراز ناراحتی از شرایط او از استقلال و صداقت و روزهای سختی که بر او می‌رود٬ نوشته‌اند. هم‌کار سابق او هم او را روزنامه‌نگاری منصف و مستقل می‌داند: «جالب است که با وجود این که فعال سیاسی هم بود به روزنامه‌نگاری و کارش نگاه سیاسی نداشت. او علاوه بر ۴ سال زندان به پنج سال محرومیت از تمامی حقوق اجتماعی و حق عضویت در تشکل‌های سیاسی و مدنی نیز محروم شد. برای مردی که روزنامه‌نگاری و فعالیت مدنی مثل نفس کشیدن حیاتی بود این حکم از زندان هم بدتر بود.» این روزنامه‌نگار می‌گوید همه کسانی که او را می‌شناسند گواهی می‌دهند که او انسان و روزنامه‌نگاری «شریف» است.

حسين دهباشي، فعال سياسي و تاريخ‌نگار در باره او چنين نوشته است: علیرضا‌رجایی مي‌نويسي و تا بن جانت آتش مي‌گيرد كه چه كرديم با آدمي اينقدر پاك، با صفا و با سواد و ملايم و مومن و ميهن دوست و همه حسن تمام …

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب